Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Eksponaty Pilskiej Izby Muzealnej w Cuxhaven.

Mapa miasta Piły z oznaczonymi ważniejszymi obiektami
mapa

Mapa miasta Piły z oznaczonymi ważniejszymi obiektami. Na pulpicie znajdują się czerwone przyciski z opisami poszczególnych obiektów położonych na terenie miasta. Wybierając przycisk na planie miasta zapala się lampka wskazująca wybrany obiekt. Niektóre obiekty „emitują” również sygnały dźwiękowe np.: dworzec kolejowy – odgłos parowozu, Park Miejski – śpiew ptaków. Urządzenie wykonał pan Johannes Schreiber z pomocą dwóch kolegów ze stowarzyszenia Heimatkreis Schneidemühl

Stolik z nzawą miasta
stolik

Stolik, do którego wykonania użyto pokrywy od studzienki kanalizacyjnej wykonanej przez zakład Siegfrieda Sommerfelda Ostdeutsche Elektromotorenwerke (OEW)

Witraż z herbem miasta Piły

Witraż z herbem miasta w jednym z okien Pilskiej Izby Muzealnej

obrazek3
Damski kalendarz
kalendarz

Damski kalendarz, papier, skóra?, tłoczenie i malowanie farbami: złotą, czarną i niebieską. Na pierwszej stronie okładki cztery postacie i motywy roślinne. Na wewnętrznej stronie okładki wklejone zdjęcie kobiety z dzieckiem i kotem. Odręczne wpisy piórem, w tym data 1886. Kalendarz został znaleziony latem 1945 r. na dziedzińcu cegielni Kortha położonej przy Schützenstrasse (w przybliżeniu u zbiegu dzisiejszych al. Poznańskiej i ul. Motylewskiej).

Kapelusz Ericha Schmidta mistrza stolarskiego
palelusz

Kapelusz Ericha Schmidta mistrza stolarskiego zamieszkałego przy dawnej Ackerstrasse 46 (ob. ul. Ludowa) zakupiony w domu handlowym Gustava Zeecka przy ul. Poznańskiej (ob. ul. Śródmiejska), filc, skóra. Na skórzanym wykończeniu po wewnętrznej stronie tłoczony napis „Gustav Zeeck Schneidemühl”. Kapelusz ofiarowany do Izby Muzealnej przez wnuka właściciela Guido Schmidta zamieszkałego w Anglii.

Cylinder ze sklepu Felixa Kantorowicza
cylinder1 cylinder2

Cylinder, atłas. Po wewnętrznej stronie napis „F. Kantorowicz Schneidemühl” – reklama sklepu Felixa Kantorowicza zajmującego się sprzedażą kapeluszy, nakryć głowy i futer przy ul. Friedrichstrasse 35 (ob. ul. Spacerowa). Ofiarowany do zbiorów Izby Muzealnej przez panią Else Gross z Berlina zamieszkałą wcześniej w Pile przy Wilhelmsplatz 13 (nie istnieje – ob. al. Piastów).

Cylinder ze sklepu Alfonsa Ulbricha
cylinder3

Cylinder, atłas. Należał do Willego Höhne ze Skórki zakupiony ok. 1910 r. w sklepie Alfonsa Ulbricha zajmującego się handlem kapeluszami i innymi nakryciami głowy przy Nowym Rynku 20. Po wewnętrznej stronie tłoczona winieta reklamowa sklepu z napisem: „Alfons Ulbrich Schneidemühl Neuer Markt 20” Ofiarowany przez Rudiego Krenza zamieszkałego w miejscowości Wedel pod Hamburgiem.

Opaska Pilskiego Oddziału Ojczyźnianego Stowarzyszenia Kobiet, 1914-1918
opaska

Biała opaska na rękę członkini Pilskiego Oddziału Ojczyźnianego Stowarzyszenia Kobiet z malowaną czarną farbą nazwą stowarzyszenia, naszytym czerwonym krzyżem i baretką. Opaskę podarował do zbiorów Izby Muzealnej Oskar Schatz zamieszkały dawniej w Pile przy ul. Albrechtstrasse 11 (ob. ul. Okrzei).

Klucze od domu i mieszkania rodziny Haupstein
klucze

Klucze od domu i mieszkania rodziny Haupstein zamieszkałej przy Güterbahnhofstrasse 5 (ob. ul. Towarowa). Rodzina opuściła mieszkanie 26 stycznia 1945 r.

Termometr z nazwą firmy „Dipl. Optiker Platzek Frankfurt/Oder – Schneidemühl"
termometr1termometr2

Termometr z nazwą firmy „Dipl. Optiker Platzek Frankfurt/Oder – Schneidemühl". Dyplomowany optyk A. Platzek miał swój sklep przy Schlageterstrasse 5 (ob. nie istnieje – fragment pl. Zwycięstwa).

Cukierniczka z herbem i nazwą miasta
cukierniczka1cukierniczka2

Cukierniczka?, porcelana malowana ręcznie. Na wieku skaczący jeleń w tarczy herbowej z umieszczonym nad nią fragmentem murów miejskich i napisem: „Schneidemühl”. Krawędzie uchwytu na wieku, wieka, czaszy i jego podstawy malowane złotą farbą.

Kubek i talerzyk z herbem i nazwą miasta
zestaw1

Kubek i talerzyk, porcelana malowana ręcznie. Oba naczynia pomalowane w czarno-białe pasy. Na kubku w owalnym medalionie herb miasta Piły z napisem: „Schneidemühl”. Krawędzie talerzyka, kubka, medalionu na kubku oraz ucho kubka malowane złotą farbą.

Miseczka z symbolami miasta
miseczka1miseczka2

Miseczka, porcelana malowana ręcznie. Na wieku herb miasta Piły w tarczy z fragmentem murów miejskich nad nią umieszczonych. Pod tarczą we wstędze napis: „Schneidemühl”. Uchwyt wieka i pas przy jego krawędzi pomalowany złotą farbą. Na pasie przy krawędzi wieka wyraźnie widoczne motywy roślinne. Krawędź czaszy u podstawy i pas powyżej niej malowany złotą farbą z widocznymi motywami roślinnymi.

Filiżanka ze Szpitala Miejskiego w Pile
filizanka

Filiżanka ze Szpitala Miejskiego w Pile, porcelana malowana. Krawędzie filiżanki oraz napis pośrodku: „Stadtkrankenhaus Schneidemühl” malowane niebieska farbą.

Śpiewnik i modlitewnik Administratury Apostolskiej w Pile
modlitewnik

Śpiewnik i modlitewnik Administratury Apostolskiej w Pile, wyd. F. Goerlich, Breslau, (Wrocław) [b.d.]

Obrazki z tekstami modlitw i pieśni 1939-1941
obrazek1obrazek2obrazek3obrazek4obrazek5obrazek6

Obrazki z tekstami modlitw i pieśni z Wielkanocnej Komunii Świętej 1939, 1940 i 1941 r.

Obrazek z Wielkanocnej Spowiedzi Świętej, 1930 r.
obrazek

Obrazek z Wielkanocnej Spowiedzi Świętej, 1930 r.

Modlitewnik ewangelicki „Bóg pozostaje z tobą”
modlitewnik1modlitewnik2modlitewnik3

Modlitewnik ewangelicki „Bóg pozostaje z tobą” zakupiony w księgarni Louisa Teuffla przy Posener Strasse 26 (ob. ul. Śródmiejska). Miejsce zakupu potwierdza naklejka firmowa księgarni znajdująca się u dołu wewnętrznej strony okładki. Egzemplarz otrzymała Else Otto, urodzona w Pile 12 listopada 1898 r., na pamiątkę konfirmacji, która miała miejsce 16 marca 1913 r. Do zbiorów Izby Muzealnej -modlitewnik podarował Günter Otto zamieszkały dawniej w Pile przy Gartenstrasse 42 (ob. ul. o. M. Kolbe).

Mszał z komentarzami liturgicznymi i żywotami świętych
modlitewnikmodlitewnik2

Mszał kościoła świętego z komentarzami liturgicznymi i krótkimi żywotami świętych, autor Anselm Schott O.S.B., Freiburg 1939

Śpiewnik ewangelicki dla Prowincji Marchia Graniczna Poznań – Prusy Zachodnie
modlitewnik3modlitewnik4modlitewnik5

Śpiewnik ewangelicki, [b.d. i b. m. wyd.]. Wydrukowany dla Kościelnej Prowincji Marchia Graniczna Poznań- Prusy Zachodnie. Na wewnętrznej stronie okładki , wpisana piórem dedykacja z informacją o podarowaniu śpiewnika w dniu konfirmacji, która odbyła się 5 kwietnia 1936 r. w Pile. W książce znajduje się kilka zasuszonych bratków!

Popielniczka z reklamą domu handlowego Gustava Reicha
popielniczka

Popielniczka, biała porcelana. Malowany czarną farbą napis reklamowy domu handlowego Gustava Reitha, który mieścił się w kamienicy przy północnej pierzei Nowego Rynku (ob. pl. Zwycięstwa) u zbiegu z nieistniejącą ul. Mostową. W sklepie można było zaopatrzyć się w artykuły żelazne, szkło, kryształy i porcelanę

Popielniczka z nazwiskiem Wilhelma Schulza
popielniczka2

Popielniczka, zielona porcelana. Egzemplarz z nazwiskiem Wilhelma Schulza właściciela fabryki produkującej piece kaflowe i cegły szamotowe przy ul. Ringstrasse 47 (ob. ul. Okólna)

Szklanka z życzeniami na Boże Narodzenie od firmy Friedricha Fischera i Arthura Tschuschke
szklanka

Szklanka, malowanie, grawerowanie. Krawędź szklanki malowana złotą farbą. Wygrawerowane motywy roślinne oraz napis: „Frohes Weihnachtsfest wünscht A. Horwitz? Inh. Fischer & Tschuschke Schneidemühl”. Są to życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia w imieniu firmy zajmującej się sprzedażą artykułów żelaznych, szkła i porcelany prowadzonej przez dwóch kupców Friedricha Fischera i Arthura Tschuschke. Siedziba firmy mieściła się przy Nowym Rynku 13 (ob. pl. Zwycięstwa)

Odcisk pieczęci Cechu Piekarzy w Pile
pieczec

Woskowy odcisk pieczęci Cechu Piekarzy w Pile

Ogród Różany w Parku Miejskim
obrazek

Widok Ogrodu Różanego w Parku Miejskim w Pile oprawiony w ozdobną ramkę. Przekazany do zbiorów Izby Muzealnej przez Grete Conrad zamieszkałą w Pile przy dawnej ul. Häulanderstrasse (ob. ul. Limanowskiego)

Wieża miejskiego kościoła ewangelickiego na Nowym Rynku
obrazek2

Widok wieży kościoła ewangelickiego miejskiego na Nowym Rynku (ob. pl. Zwycięstwa) oprawiony w ramkę.

Fragmenty tzw. Pomnika Niemczyzny w Kalinie
drzazgi

Fragmenty tzw. Pomnika Niemczyzny odsłoniętego w 1933 r. w Kalinie

Scyzoryk z nazwą firmy „Rudolf & K. Kirstein Schneidemühl”

scyzoryk

Scyzoryk z wygrawerowaną nazwą firmy „Rudolf & K. Kirstein Schneidemühl”, metal, grawerowanie. Rudolf Kirstein był ostatnim właścicielem tartaku na „wyspie” zniszczonego w 1945 r. Przedmiot przekazany do zbiorów Izby Muzealnej przez panią Siddi Emmel 6 czerwca 1983 r.

Scyzoryk i etui Johannesa Alberta Streicha
scyzoryk2

Scyzoryk i etui, skóra, metal, tworzywo sztuczne? Należał do Johannesa Alberta Streicha, który posiadał go przez cały okres wojny, a później niewoli (rosyjskiej?, brytyjskiej?, amerykańskiej?) Scyzoryk był dla niego rodzajem talizmanu.

Zapalniczka z widokiem mostu Karla Krausego na Gwdzie
zapalniczkazapalniczka2

Zapalniczka z widokiem mostu Karla Krausego na Gwdzie oraz herbem Piły ujętym we wstęgę z napisem „Pommern” oraz nazwą miasta „Schneidemühl” umieszczoną pod herbem, porcelana, metal.

Etui do okularów wraz z okularami z reklamą sklepu Arthura Wiekenberga
okulary

Etui do okularów wraz z okularami, skóra, aksamit? Na wewnętrznej stronie wieka znajduje się reklama sklepu z zegarami oraz złotą i srebrną biżuterią należącego do Arthura Wiekenberga, który mieścił się przy północnej pierzei Nowego Rynku (ob. Pl. Zwycięstwa) pod numerem 11.

Etui do okularów z salonu optycznego Alfreda Platzka
etiudo okularow

Etui do okularów z irchową szmatką z nadrukiem reklamowym salonu optycznego Alfreda Platzka przy ul. Schlageterstrasse 5 (nie istnieje – ob. fragment pl. Zwycięstwa).

Dzbanuszek do mleka należący do Richard Beyer, właściciela Hotelu Bernau
dzbanuszek

Dzbanuszek do mleka?, metal. Na nim wygrawerowane imię i nazwisko Richard Beyer, który był właścicielem Hotelu Bernau mieszczącego się u zbiegu Breitestrasse i Sternplatz (ob. ul. 11 Listopada i pl. Konstytucji 3 Maja)

Pudełko od zapałek z reklamą sklepu z cygarami Kurta Zühlke
pudelko

Pudełko od zapałek z reklamą sklepu z cygarami Kurta Zühlke przy Friedrichstrasse 25 (ob. ul. Spacerowa), drewno, papier malowany farbami czarną i srebrną.

Pudełko na biżuterię z reklamą sklepu A. Wiekenberga
pudelko

Pudełko na biżuterię, papier, krawędzie malowane złotą farbą. Na wieku naklejka reklamująca sklep A. Wiekenberga przy Nowym Rynku 11.

Szkatułka należąca do członka Pilskiego Klubu Wioślarskiego
szkatulka1szkatulka2

Szkatułka, srebro?, drewno. Na wieku wygrawerowany napis: „Fuhrtenprs . S. R. V. 1930”. Powyżej umieszczona na drzewcu flaga Pilskiego Klubu Wioślarskiego (Schneidemühler Ruder Verein) – niebieski krzyż z literą S na białym polu. Na wewnętrznej stronie wieka wpisane piórem nazwisko: „Günter Zeidler”. Najprawdopodobniej jest to egzemplarz nagrodowy dla członka Pilskiego Klubu Wioślarskiego.

Szkatułka wykonana w 1944 r. przez sowieckich jeńców wojennych w obozie pracy przy zakładach Ludwiga Hansena
szkatulka1szkatulka2

Szkatułka, tworzywo sztuczne, metal, malowana, grawerowana. Na wieku, bocznych ścianach i podstawie grawerowane motywy geometryczne. Na wieku i bocznych krótszych ścianach malowane czerwone kwiaty na niebieskim i zielonym tle. Nóżki i uchwyt do otwierania na wieku wykonane z metalu. Szkatułka wykonana w 1944 r. przez sowieckich jeńców wojennych znajdujących się w obozie pracy przy zakładach Ludwiga Hansena. Do zbiorów Izby Muzealnej przekazała obiekt pani Müller-Heintze w 1975 r.

Pudełko na lekarstwa z reklamą „Apteki Cesarza Wilhelma”
pudelkona lekarstwa

Pudełko na lekarstwa, papier. Na wieku pudełka reklama Apteki Cesarza Wilhelma , której właścicielem był dr Albrecht Conradi, mieszczącej się przy Wilhelmsplatz 9 (nie istnieje – ob. Al. Piastów).

Łyżka do butów z domu handlowego Leopolda Warschauera
lyzkaDoButow

Łyżka do butów, metal. Przedmiot pochodzi z domu handlowego Leopolda Warschauera, który mieścił się przy Zeughausstrasse 17 (od. skrzyżowanie al. Piastów z ul. 1 Maja).

Maszyna do pisania Klein Adler 2 z reklamą sklepu i warsztatu Theodora Barischa
maszynadopisania

Maszyna do pisania Klein Adler 2, metal, drewno, tworzywo sztuczne?, wyprodukowana w zakładzie Adlerwerke Heinrich Kleyer A.G. Frankfurt am Mein. U góry nazwa i logo producenta. Poniżej tabliczka z reklamą sklepu z maszynami do pisania i warsztatu Theodora Barischa przy Breitestrasse (ob. ul. 11 Listopada u zbiegu z pl. Konstytucji 3 Maja). Ofiarowana do zbiorów Izby Muzealnej przez Ch. I Rofla Kalotschke zamieszkałych dawniej w Pile przy Teichstrasse 5 (ob. ul. M. Drzymały).

Tabliczka do pisania Bruno Golza, wujka Piete Kuhr
tabliczka tabliczka2

Tabliczka do pisania należąca do Bruno Golza wujka Piete Kuhr. Na pierwszej stronie widoczne fragmenty pisma, na drugiej rachunki.

Ołówek reklamowy fabryki mebli Ostdeutsche Möbelfabrik Hoenig & Teske
olowek

Ołówek reklamowy, srebro. Wygrawerowana nazwa fabryki mebli Ostdeutsche Möbelfabrik Hoenig & Teske działającej przy ul. Bydgoskiej 47

Przybornik z materiałami do szycia, z reklamą firmy Erwina Krügera zajmującej się handlem węglem
przybornik

Przybornik z materiałami do szycia z nadrukiem reklamowym firmy Erwina Krügera zajmującej się handlem węglem przy Ackerstrasse 53 (ob. ul. Ludowa), skóra, materiał.